RonOTS

Pełna wersja: Trening czyni mistrza - Zapoznanie sie z dziedziną mapowania.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
"Trening czyni mistrza" - Zapoznanie sie z dziedziną mapowania. by Weno




Witajcie!!


Chciałbym Wam w tym poradniku pokazać jak tworzyć mapy realistyczne, które podlegają wogóle jakies ocenie.
1. Na początku wytłumacze Wam kilka słów, które często się używa w Mappingu:

RME - Pełna nazwa skrótu to Remere Map Editor.
Ground - Podstawowe słowo, oznacza to podłożę. Zaliczamy do tego np. Woda, Lawa, Trawa, Ziemia itd.
PZ - ang. Protection Zone, czyli teren który jest chroniony. (Dużo amatorów robiąc mape zapomina o tej ważnej rzeczy)
Border - Jest to skrawek grafiki, który łączy dwa rózny podłoża. (np. wode z trawą)
Autoborder - Opcja, która ułatwia nam prace. Automatycznie dostosowuje nam Bordery. (Niektórzy mapperzy wolą z tej opcji nie korzystać, ponieważ ręcznie można stworzyć o wiele piękniejsze miejsca)
RAW - Spis wszystkich dostępnych rzeczy w Map Edytorze.


2.W tym punkcie pokażę Wam jak wyglądają bordery i przestrzec jakich prac nie robić. Chodzi mi o tak zwane mapy "Kwadratowe", ponieważ takie pracę na samym wejściu dostają bardzo słabą ocene. Poniżej przedstawię kilka screenów.


2a.
Na poniższym screenie widzimy wyspe zrobioną w stylu "Kwadratowym", jak pisałem wcześniej takie prace automatycznie odpadają.
[Obrazek: 75224957.jpg]

2b.
Drugi sposób pokazuję takżę źle zrobioną wyspę ponieważ takie zawijasy są mało dopuszczalne w świecie mappingu.
[Obrazek: 14741558.jpg]


2c.
Sposób drugi jest prawidłowym tworzeniem Borderów. Taki brzeg, możemy bardzo ładnie upiększyć dzięki róznym dodatkom.
[Obrazek: 64113258.jpg]



Niżej załaczony screen udowodni Wam, że taki brzeg jest łatwo zdetalizować. Dodałem troszkę urozmaiceń np. Śnieg równie dobrze można dać piach albo co tylko przyjdzię na myśl
[Obrazek: 41977041.jpg]


Teraz pozostało nam ją tylko wydetalować, dodać różne rzeczy jak Drzewa, krzaki, trawe, kamienie czy inne pomniejsze rzeczy, które dają naprawdę duży urok
[Obrazek: 61685052.jpg]


Góry i Detalizacja terenu
3.Tutaj przejdziemy do czegoś trudniejszego, mianowicie do tworzenia skał i detalizacji otoczenia. Jest to praca czasochłonna, ale włożenie sił w otoczenie i w skały bardzo upiększa nasze dzieło


Na początku musimy narysować kształt góry (Terrain Palette -> Nature -> Mountain)
[Obrazek: 112ea.jpg]


Następnie dodajemy różne skały (RAW Palette -> Nature i korzystamy z ID 4471 - 4513)
[Obrazek: 10051531.jpg]

Obok naszych skał dajemy górzyste podłoże ID to 918
[Obrazek: 66936359.jpg]

Teraz czeka na nas uzupełnienie borderów połączeniami o ID 4542 - 4553, 7641 - 7664
[Obrazek: 10577097.jpg]

Już widać, że przypomina góry, lecz jeszcze daleko do końca. Szukamy teraz kamieni, które znajdują się w Doodad Palette -> Nature
[Obrazek: 15963527.jpg]

Teraz kładziemy na trawę roślinność czyli wszelkie drzewa trawy kwiaty itd
[Obrazek: 81342622.jpg]

Dla upiększenia gór, można dodać np 2 poziom. Pamiętajcie nie dawajcie za dużo dodatków bo zrobi się chaos i wysypisko
[Obrazek: 25903981.jpg]

Podziemia


4. Podziemia - o tym będzie mowa w tym punkcie. Dowiecie się jak tworzyć bardzo ładne, wydetalowane i za jednym zamachem mroczne podziemia. Postaram pokazać Wam się krok po kroku jak do tego celu dotrzeć. Oczywiście musimy wiedzieć, że także podziemia nie mogą być kwadratowe, ponieważ tutaj tak samo wpływa to na niską ocenę pracy. Do tworzenia podziemnych skał będziemy używać ID 5631 - 5654, można jeszcze używać autobordera czyli ground i ustawi nam bordery automatyczne.
To na początku tworzymy jakiś zarys naszych podziemi I dodajemy jakiś ground.

[Obrazek: 111xx.jpg]


Teraz skończyliśmy zabawę za naszym zarysem jak i z podłożem. Najtrudniejsza chwila zaczyna sie właśnię z detalizacją. Moim zdaniem zaczniemy od upiększania naszych skał. Zaczynami od poziomu +2, możemy dodać trochę drugiego poziomu skał, daje to dobry efekt, choć rzadko kto to robi. Oczywiście wszystko robimy według własnego uznania.
[Obrazek: 222zf.jpg]


Następnym krokiem będzie dodanie innych podłoży aby wyglądało wszystko to bardziej realistycznie. Pokazane macie na screenie nizej. Po położeniu ground dodajemy różnego typu dodatków takich jak np stare pnie, korzenie, grzybki czy kamienie
Jeżeli ktoś ma bujną wyobraźnię może dodać np martwe ciało jakiegos potwora i kości
WAŻNE! Pamiętajcie aby pod zwłoki polożyc rozbrysk krwi, jest to maly lecz bardzo ważny szczegół
Prawie ostatnim krokiem jest dodanie Carpet Brushu, stawiamy go rozważnie na mapie aby nie zasypać calego projektu kamieniami.
[Obrazek: 333cq.jpg]



Ostatnim krokiem jest postawienie jakieś lampy, która nada klimatu podziemi. Nie jest to obowiązkowe, ale ja to dodam.
Gdy świeci lampa dodaje bardzo mrocznego nastroju do podziemi.
[Obrazek: 444j.jpg]


Takim prostym czynem, mam nadzieje nauczyliście się tworzyć podziemia. Mam nadzieje, że poradnik pomoże nie jednej osobie Uśmiech

Lodowce







5. W tym punkcie poruszę temat lodowców, tworzy się je podobnie jak do skał czy gór, lecz są nieco trudniejsze, oczywiście jeżeli chce stworzyć się piękne dzieło. Lodowce są pięknym krajobrazem w Tibi, więc warto dużo włożyć w nie swoich sił.

Tak jak pisałem wcześniej znów tworzymy sobie szkic lodowca.
[Obrazek: 73671978.jpg]

Teraz dobrze by było pomieszać lód ze śniegiem, aby góra lodu ciekawiej wyglądała ID 6768 - 6772, 6761, 6762, 6727
i wypełnienie lodowca ID 6925:


[Obrazek: 83116766.jpg]

Tworzymy bordery w miejscach połączeń podłoży Border śniegu ustawiamy w miejscach zmieszania śniegowej ściany z lodową. Bordery te mają ID 6870 - 6881, 6926 - 6937, 6939 - 6950:
[Obrazek: 95847960.jpg]

Dorabiamy do połączeń śniegowych rozbudowaną skałę pokryta śniegiem ID 6719 - 6726

[Obrazek: 42746572.jpg]

Teraz kładziemy podłoże lodowe pod nasze góry aby ładnie się wszystko połączyło i dodajmy trochę jeszcze jasnego lodu i trochę gruzu
Następnie położymy trochę lodowych dodatków
Doszliśmy teraz do roślinności, korzystamy tutaj z zaśnieżonych drzew czy krzewów

[Obrazek: 37623182.jpg]


Tak jak było wcześniej także tutaj dodajemy drugi poziom, aby dużo ładniej wyglądało
[Obrazek: 29991833.jpg]
A czy w RonRME jest tak samo, jak ty opisujesz? Ja mam na tych id inne rzeczy, na paletach typu 'nature' mam inne rzeczy niz powinny byc. Czy tak ma być?

@down

wiem, probowalem tak. dosyc trudno tak robic...
W RonRME o ile wiem pozmieniane są Id z normalnych na "ronowate" , że nie można nic ściągnąć z tzw. gotowców ; d
Najlepiej się potrudzić na RAW palette : D , może pracochłonne ale jeżeli coś wykonasz możesz być z siebie dumnym ; d
Jeżeli znajdę trochę czasu to tak z edytuje RonRME aby było trochę prościej tworzyć jakieś mapki
Świetny poradnik, napewno pomoże ktomuś. Uśmiech
Jeżeli macie pomysły na inny poradnik to czekam na propozycje Uśmiech oczywiście poradnik w dziedzinie mapowania Oczko
Nudziło mi się i zrobiłem sobie na podstawie poradnika autora tematu Oczko

[Obrazek: 2rg2us0.png]
bardzo ładne, jest kilka niedociągnieć, lecz jest ładnie zrobione i minusów nie widać Uśmiech)
(20-01-2011, 01:45 AM)Krwawy Squit napisał(a): [ -> ]Nudziło mi się i zrobiłem sobie na podstawie poradnika autora tematu Oczko

[Obrazek: 2rg2us0.png]

Jak mi sie nudzi to też bym porobił tzn. sprobowal zrobic, jakies namiary co i jak? jaki program, co jest potrzebne?

Dzieki z góry!


/Bilet
http://remeresmapeditor.com/marklar.php

Masz map edytora do ściągnięcia Oczko
Stron: 1 2 3